LED Bulkhead Fitting With Sensor, Emergency and Corridor Function
SKU: WLX30EVO-CCT-V2-EMSCF
£147.49£157.89INC VAT
Prices shown include VAT —
In Stock
1 / 1
Product Description
- Integrated with Notable Features. Equipped with a microwave sensor, emergency function and corridor function. It's an all-in-one lighting solution.
- Sturdy and Sleek Design. Constructed with a durable outer shell and slim profile. It's a high-performing fitting with a stylish appearance.
- Impressive Efficiency. While only consuming 16-30 watts of power, it can produce 120lm/W with a wide beam angle.
- No Fuss Installation. Mains-powered, meaning you don't need a transformer to make it work. Connect it straight to the mains circuit.
- Comprehensive Warranty Backed by a 5-year warranty, it's set for its 40,000-hour lifespan. Tell us if there's an issue and we'll assist you with pleasure.
See More Technical Details
| Quick Order Code | WLX30EVO-CCT-V2-EMSCF |
| Power (Wattage) | 16-30w |
| Lumens | 120lm/W |
| LED Colour | Tunable |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Input Voltage | 220-240v |
| IP Rating | IP20 |
| Finish | White |
| Diameter | 435mm |
| Average Life (Hours) | 40,000 |
| Warranty | 5 Years |
| Brand | Simple Lighting |
| Depth | 100mm |
| Microwave Sensor | With Microwave Sensor |
| Emergency Function | Yes |
| Corridor Function | Yes |











