Infra Red Single Door Sensor, 12-24v DC
SKU: SEN-1224-SD
£15.39£30.69INC VAT
Prices shown include VAT —
In Stock










1 / 6
Product Description
- Infrared Door Sensor: Combine convenience and energy efficiency in one device with this door sensor. It is compatible with 12V and 24V LED lights.
- 8.8mm x 32mm Dimensions: Does not take up much space in the cabinet or cupboard, so you won't even notice it's there!
- Auto On & Off Sensor: When the door is opened, the sensor turns on the cupboard light, and when the door is closed, it automatically turns off the light to save power.
- Self-Adhesive: Comes with an adhesive back that you can easily stick to any surface inside your cabinets. Make sure the surface is clean and dry before sticking.
- 3-Year Warranty: Enjoy a convenient automatic lighting for your cabinets and cupboards without worrying about factory defects. Our extended warranty got your back.
See More Technical Details
| Quick Order Code | SEN-1224-SD |
| Power (Wattage) | Max 30w-60w |
| Input Voltage | 12-24v DC |
| IP Rating | IP20 |
| Height | 8.8mm |
| Warranty | 3 Years |
| Brand | Simple Lighting |
| Length | 28.8mm |
| Width | 32mm |











