Infrared Hand Movement Sensor Switch
SKU: 5084
£16.05£30.69INC VAT
Prices shown include VAT —
In Stock






1 / 4
Product Description
- Hand Movement Sensor. Lets you switch your lights on/off with a swipe of a hand. Perfect for kitchen, where oily and flour-covered hands are common.
- Compact Design with a 1500mm Cable. The box is 75mm x 35mm x 20.16mm. It has a 1500mm cable connecting the box to the sensor.
- 250w (Incandescent/Halogen) and 70w (LED) Maximum Wattage. Ensure that nothing goes over the maximum load capacity to avoid malfunctions.
- Straightforward Installation. It's mains-powered, so you can connect it to a mains circuit. The sensor requires a 12mm cut-out hole.
- 3-Year Warranty. In the unlikely event that something malfunctions, this sensor is backed by a reliable warranty.
See More Technical Details
| SKU | 5084 |
| Power (Wattage) | Max 250w |
| Input Voltage | 220-240v |
| IP Rating | IP20 |
| Height | 20.16mm |
| Warranty | 3 Years |
| Brand | Simple Lighting |
| Length | 75mm |
| Width | 35mm |











