1M LED Bendable Aluminium Profile for PRO Neon Flex
SKU: PRO-NEON-1617-CR
£13.29INC VAT
Prices shown include VAT —
In Stock
1 / 1
Product Description
- Bendable Profile: This LED profile easily bends around curves, so you won't have to worry about curved surfaces again.
- Professional Look: Protects your neon flex strips and at the same time gives it a refined finish for a clean, professional-looking setup.
- Neon Flex Compatible: This bendable profile is compatible with our PRO neon flex LED range. Do not use with the ECO neon flex range and other incompatible LED strips.
- Easy Installation: Installing this bendable LED profile is straightforward. Easily secure it in designated locations before sliding in the neon flex strips.
- Aluminium Profile: This profile is built to last. It's made with high-quality (bendable) material and comes with a 3-year warranty for your peace of mind.
See More Technical Details
| SKU | PRO-NEON-1617-CR |
| IP Rating | IP20 |
| Finish | Silver |
| Height | 20.8mm |
| Warranty | 3 Years |
| Brand | Simple Lighting |
| Length | 1000mm |
| Width | 20.2mm |











