18w, Handheld 110v LED Site Light
SKU: GLH18
£33.85£40.99INC VAT
Prices shown include VAT —
In Stock
1 / 1
You'll be notified when this item is back in stock.
Something went wrong. Please try again.
Product Description
- Handheld Site Light. Bring it anywhere and keep your work sites well-lit and safe. It's non-dimmable, so it has a consistent, uninterrupted shine.
- Compact Design. 270mm x 230mm x 80mm. Although relatively small, it still packs a punch with its cool white LED colour.
- Energy Saving. It only needs 18W of power to produce 1500 lumens of brightness with a wide 120-degree beam angle.
- Easy to Use. It's plug-and-play, and it's pre-wired with a 1.8-metre cable, give enough wiggle room to move accords different spots.
- Water-Resistant and 3-Year Warranty. It's IP54-rated, so it will not short-circuit if it comes into contact with splashes or jets of water.
See More Technical Details
| SKU | GLH18 |
| Power (Wattage) | 18w |
| Lumens | 1500 |
| Beam Angle | 120° |
| LED Colour | Cool White 6000K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Input Voltage | 110v |
| IP Rating | IP54 |
| Average Life (Hours) | 25,000 |
| Warranty | 3 Years |
| Brand | Simple Lighting |
| Depth | 80mm |
| Length | 270mm |
| Width | 230mm |
| Cable Length | 1800mm |











