Element LED Bathroom Mirror, Black, With Shelf and QI Wireless Charger, 800x600mm
SKU: SE30498T0
£420.25£516.59INC VAT
Prices shown include VAT —
In Stock




1 / 3
Product Description
- TrioTone Bathroom Mirror with QI Charger. Smooth transition between cool white, natural white, and warm white light. Handy QI charger when you're on the go.
- Sleek Black Finish with Built-In Shelf. Invites an elegant and luxurious vibe and a functional shelf for the most used products.
- Reliable Efficiency. While only consuming 22w of power, it can produce a stunning 1200 lumens of maximum brightness.
- Effortless to Use. Wire to the mains, secure on the wall, and use to your heart's content. Utilise the demister pad for a clear reflection.
- IP44 and 5-Year Warranty. Safe to use in the bathroom zone 2 and protected by a 5-year hassle-free guarantee.
See More Technical Details
| SKU | SE30498T0 |
| Power (Wattage) | 22w |
| Lumens | 1200 |
| LED Colour | TrioTone |
| Dimmable | Dimmable |
| Input Voltage | 220-240v |
| IP Rating | IP44 |
| Finish | Black |
| Height | 616mm |
| Average Life (Hours) | 30,000 |
| Warranty | 5 Years |
| Brand | Simple Lighting |
| Depth | 61mm |
| Width | 800mm |











