LED Mirror, Colour Adjustable With Demister
SKU: SY9007
£352.80£378.00INC VAT
Prices shown include VAT —
In Stock
1 / 1
Product Description
- Built-In Demister: Pre-installed with a demister to ensure that the mirror doesn't fog up even when the bathroom is steamy.
- Colour Adjustable: Lets you cycle through cool white, natural white, and warm white light and switch to another colour whenever you feel like it.
- Super Bright with Dimming Option: Consumes only 24w of power to produce 1400 lumens of brightness, and it also has dimming capabilities to adjust said brightness.
- Safe Installation: The mirror is easy to install, but if you're unsure, get a professional to do it. The lights can be directly connected to the mains.
- Guaranteed Long Life: The mirror's frosted LED light can last up to 30,000 hours, and it's also backed with a 3-year warranty, so you can use it worry-free.
See More Technical Details
| SKU | SY9007 |
| Power (Wattage) | 24w |
| Lumens | 1400 |
| LED Colour | Tunable |
| Dimmable | Dimmable |
| Input Voltage | 220-240v |
| IP Rating | IP44 |
| Height | 800mm |
| Average Life (Hours) | 30,000 |
| Warranty | 3 Years |
| Brand | Simple Lighting |
| Depth | 28mm |
| Width | 600mm |
| Cable Length | 300mm |











