5 Pack Of Wedge Shaped LED Under Cabinet Lights With 15w Driver
SKU: SLGNODOTWEDGE5
£73.39£81.99INC VAT
Prices shown include VAT —
In Stock














1 / 8
You'll be notified when this item is back in stock.
Something went wrong. Please try again.
Product Description
- Pack of Five Under Cabinet Lights. Everything you need in a single kit. Besides the five cabinet lights, we also threw in a 15w driver.
- Wedge Design with a Brushed Chrome Finish. Bring more dimensions to the space with the wedge design. The finish complements different aesthetics.
- Efficiency Guaranteed. Only 2.6W is needed to produce 250 lumens of brightness with a 120-degree beam angle. It can also last for 30,000 hours.
- Effortless Installation. The driver is mains wirable, so it can be wired straight to the mains circuit. Each light is pre-wired with a 2-metre cable.
- Water-Resistant and 3-Year Warranty. IP44-rated, so it's safe to install near the skin area and other water zones. Just not inside the shower.
See More Technical Details
| SKU | SLGNODOTWEDGE5 |
| Power (Wattage) | 2.6w |
| Lumens | 250 |
| Beam Angle | 120° |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Input Voltage | 220-240v |
| IP Rating | IP44 |
| Finish | Brushed Chrome/Nickel |
| Height | 55mm |
| Average Life (Hours) | 30,000 |
| Warranty | 3 Years |
| Brand | Simple Lighting |
| Length | 150mm |
| Width | 85mm |
| Cable Length | 2 Metres |











