14w LED Bulkhead, With Microwave & Corridor Sensor Function
SKU: 805
£63.55£81.99INC VAT
Prices shown include VAT —
In Stock


1 / 2
Product Description
- Built-In Microwave and Corridor Sensor. Both sensors kicks in when movement is detected. It ensure the lights are working only when necessary.
- Cool White Light. With its crisp, bluish-white light, it keeps the area well-lit. It's perfect for high-traffic areas.
- Low Power, High Brightness. At only 14W, it can produce 1296 lumens of brightness with a 120-degree beam angle.
- Quick and Easy Setup. It's mains-powered, so there's no need for a transformer to make it work. Connect it directly to the mains circuit.
- IP54 Rating and 3-Year Warranty. Equipped to withstand water splashes, this light can be used in areas where water frequently visits.
See More Technical Details
| Quick Order Code | 805 |
| Power (Wattage) | 14w |
| Lumens | 1296 |
| Beam Angle | 120° |
| LED Colour | Cool White 6000K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Input Voltage | 220-240v |
| IP Rating | IP54 |
| Finish | White |
| Diameter | 315mm |
| Height | 74mm |
| Average Life (Hours) | 25,000 |
| Warranty | 3 Years |
| Brand | Simple Lighting |
| Microwave Sensor | With Microwave Sensor |
| Emergency Function | No |
| Corridor Function | Yes |











