Square 4 x LED Plinth Light Kit In Natural White LED - 4000K
SKU: PL-1W-SQ-NW-KIT
£21.75£26.65INC VAT
Prices shown include VAT —
In Stock






















1 / 12
Product Description
- Pack of 4 LED Plinth Lights, LED Driver Included. Brighten your kickboard with this kit. It comes with four lights and an LED driver.
- Brushed Chrome Finish with Natural White Light. It combines well with different aesthetics. The natural white colour ensures all is visible without looking clinical.
- Exceptional Efficiency. It only needs 4 watts of power for its entire run. Plus, it has a wide 90-degree beam angle, catering to a broad area.
- Straightforward Installation; 2M Cable per Light. The lights are pre-wired with a 2-metre cable, and the driver comes with a 1-metre cable.
- Extended Lifespan and Warranty It has an average lifespan of 30,000 hours and is covered by a 3-year warranty for added peace of mind.
See More Technical Details
| Quick Order Code | PL-1W-SQ-NW-KIT |
| Power (Wattage) | 4w |
| Beam Angle | 90° |
| LED Colour | Natural White 4000K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Input Voltage | 220-240v |
| IP Rating | IP20 |
| Finish | Brushed Chrome/Nickel |
| Cut Out Hole | 28mm |
| Average Life (Hours) | 30,000 |
| Warranty | 3 Years |
| Brand | Simple Lighting |
| Depth | 28mm |
| Length | 33mm |
| Width | 33mm |











