IP65 Garden Ground Spike Light, GU10
SKU: SLGSPIKE
£14.69£28.19INC VAT
Prices shown include VAT —
In Stock






1 / 4
You'll be notified when this item is back in stock.
Something went wrong. Please try again.
Product Description
- Water-Resistant and Dimmable. Protected by an IP65 rating, ensuring it can withstand outdoor elements. The dimming feature allows you to create the perfect ambience.
- Black Finish and Tiltable Head. Blends in the dark but adds an elegant touch during the day. It has a 90-degree tilt angle, providing flexibility.
- Energy Saving. Since it has a GU10 lamp holder, it fits any GU10 bulb. However, for a lower energy cost, choose an LED option.
- Easy to Install. It's a spike light, so stake it into the ground securely and wire it to the mains circuit.
- 2-Year Warranty. Have more confidence in your purchase with this dependable warranty. If issues arise, don't hesitate to contact us.
See More Technical Details
| SKU | SLGSPIKE |
| Base / Fitting | GU10 |
| Dimmable | Dimmable |
| Input Voltage | 220-240v |
| IP Rating | IP65 |
| Finish | Black |
| Diameter | 92mm |
| Height | 315mm |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Simple Lighting |
| Width | 92mm |
| Cable Length | 300mm |











