Pack of 3 - High Brightness, Recessed LED Under Cabinet Light - With a 8w Driver
SKU: SLGNODOTRE3
£44.05£52.79INC VAT
Prices shown include VAT —
In Stock


















1 / 10
You'll be notified when this item is back in stock.
Something went wrong. Please try again.
Product Description
- Pack of 3 Recessed Under Cabinet Lights: Improve your kitchen countertops with bright lighting when you get this pack of 3 LED under-cabinet lights.
- Frosted LED Cover: Produces diffused light with no visible LED dots to perfectly mimic the appearance of old-style halogen lights, but with all the LED benefits.
- Bright and Efficient: Consumes only 2.6w of power to provide brilliant lighting to your kitchen; 120-degree beam angle allows for wide coverage and fewer dark spots.
- LED Driver Included: The LED driver that comes with the pack is mains wireable, meaning that the lights can be connected to a plug socket or a light switch.
- Rated IP44: The perfect lighting for your kitchen and other indoor areas. This light will also last for a long time (30,000 hours).
See More Technical Details
| SKU | SLGNODOTRE3 |
| Power (Wattage) | 2.6W |
| Lumens | 250lm |
| Beam Angle | 120° |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Input Voltage | 220-240V DC |
| IP Rating | IP44 |
| Finish | Brushed Chrome |
| Diameter | 65mm |
| Cut Out Hole | 57mm |
| Average Life (Hours) | 30,000 |
| Warranty | 3 Years |
| Brand | Simple Lighting |
| Cable Length | 2000mm |











