GU10 Wall Light Fitting, Stainless Steel, IP44
SKU: 7505
£14.89£18.45INC VAT
Prices shown include VAT —
In Stock












1 / 7
You'll be notified when this item is back in stock.
Something went wrong. Please try again.
Product Description
- Outdoor-Ready Wall Light. It's designed with an IP44-rating, ensuring that it's water and dust-tight. It will not malfunction after one rain shower.
- Stunning Stainless Steel Finish. Unlike painted outdoor lights, this will not peel over time. It'll stay looking good as new for a long time.
- Energy-Efficienct. The bulb is not included with the fixture so you can choose the one that you need. Stick with LEDs for more energy savings.
- Mains-Powered. Wire it directly to the mains circuit without a driver or transformer. Everything you need is in the box (except the bulb).
- 2-Year Protection. Covered by a reliable warranty, you can trust that whatever happens with your lights, you have a partner you can count on.
See More Technical Details
| SKU | 7505 |
| Base / Fitting | GU10 |
| Dimmable | Dimmable |
| Input Voltage | 220-240v |
| IP Rating | IP44 |
| Finish | Stainless Steel |
| Diameter | 60mm |
| Height | 125mm |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Simple Lighting |
| Depth | 110mm |
| Built In Sensor | No |











