4 Foot, 1200mm LED Batten 40w In Cool, Natural or Warm White LED
SKU: BAT-4FT-CCT
£14.75£23.59INC VAT
Prices shown include VAT —
In Stock
















1 / 9
You'll be notified when this item is back in stock.
Something went wrong. Please try again.
Product Description
- Available in Cool, Natural and Warm White Light. Cool for meeting rooms, natural for general office areas, and warm for break rooms.
- White Finish, Slim Design. It's 1200mm x 74.1mm x 24.4mm. The white finish provides a clean and bright appearance.
- Top-Class Efficiency. In producing 4800 lumens with a 120-degree beam angle, this batten light only requires a minimal 40 watts of power.
- Effortless to Mount. It comes with the necessary accessories for mounting. The light also has an integrated IC LED driver, so it's mains-wirable.
- 3-Year Warranty. Covered by a warranty you can trust, you don't need to worry about using your lights. We've got you covered.
See More Technical Details
| Quick Order Code | BAT-4FT-CCT |
| Power (Wattage) | 40w |
| Lumens | 4800 |
| Beam Angle | 120° |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Input Voltage | 220-240v |
| IP Rating | IP20 |
| Finish | White |
| Height | 24.4mm |
| Average Life (Hours) | 30,000 |
| Warranty | 3 Years |
| Brand | Simple Lighting |
| Length | 1200mm |
| Width | 74.1mm |











