2 Foot, 600mm, 20w LED Batten 6000K, Cool, Warm or Natural LED Colour
SKU: BAT-2FT-CCT
£9.19£11.29INC VAT
Prices shown include VAT —
In Stock
















1 / 9
You'll be notified when this item is back in stock.
Something went wrong. Please try again.
Product Description
- Available in Cool, Warm or Natural White. Get the right colour based on the room's purpose. Warm for relaxation, cool and natural for staying alert.
- 2 Feet Long and Slimline Design. Two feet long, 24.4mm tall and 74.1mm thick. It's perfect for narrow beams of elongating skinny hallways.
- Super Efficient. While consuming only 20 watts of power, it can produce 2400 lumens of brightness with a wide 120-degree beam angle.
- No Hassle Installation. Mains-powered, so it doesn't need a transformer to run. It's also pre-wired with a 300mm cable at the end.
- 3-Year Warranty and 30,000-Hour Lifespan. Covered by a solid warranty that's got your back. It's also long-lasting, reducing maintenance costs.
See More Technical Details
| Quick Order Code | BAT-2FT-CCT |
| Power (Wattage) | 20w |
| Lumens | 2400 |
| Beam Angle | 120° |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Input Voltage | 220-240v |
| IP Rating | IP20 |
| Finish | White |
| Height | 24.4mm |
| Average Life (Hours) | 30,000 |
| Warranty | 3 Years |
| Brand | Simple Lighting |
| Length | 600mm |
| Width | 74.1mm |











